Menu
Your Cart

Dut Kurusu (Pötürge) (1 KG)

Dut Kurusu (Pötürge) (1 KG)
Dut Kurusu (Pötürge) (1 KG)

Dut Hakkında Kısaca…

Dut genel manada Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında daha çok ılıman iklimlerde yetiştirilmektedir. Dut taze olarak tüketilebileceği gibi kuru olarak da tüketilebilir. Ancak daha çok kuru olarak tüketilmesi tercih edilmektedir.

Kuru dut her zaman tüketilebilmekle birlikte kış aylarında tüketilmek için, güneş altında kurutulan dutlar özellikle egzamaya karşı mücadele de önemli bir besindir. Kalsiyum ve demir deposu olan dut kurusu, B1, B2 ve C vitamini açısından da oldukça zengin olmasının yanı sıra kan yapıcı özelliği ve enerji verici olması dolayısıyla tüketilmesi önemli bir besin ögesidir.

Dut Kurusu Tüketmenin Faydaları

Egzama oluşumlarını tedavi etme noktasında önemli bir besindir. Damar sertliğini önleme etkisine sahiptir. Vücuda kuvvet verici bir besin olması nedeniyle bağışıklık sistemini destekler. Kansızlığı önlemede önemli bir rol oynamaktadır. Aç karnına tüketildiğinde, bağırsakların çalışmasına ve idrar sökmeye dolayısıyla boşaltım sistemine yardımcı olmaktadır. Boşaltım sisteminin yanı sıra sindirim sisteminin de düzenlenmesinde yardımcıdır. Ağızda, bademciklerde, boğaz iltihabında, diş eti hastalıklarında dut kurusu tüketimi önemli faydalar sağlamaktadır. Öksürüğü gidermede önemli bir besindir. Karaciğeri kuvvetlendirici özelliğinin yanı sıra ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır.

Zararları Yok mu?

Bazı sağlık uzmanları dutun kan şekerini düşürdüğünü savunmaktadır. Doktorlar, kemoterapi tedavisi görenlerin dut tüketmemesini önermektedir. Dutun içeriği nedeniyle karbonhidrat emilimini engellemektedir. Böbrek hastaları ve safra kesesi sorunları yaşayan kişilerde komplikasyonlara neden olabilmesi dolayısıyla tüketilmemesi önerilmektedir. Bir de şu unutulmamalı ki her ne tüketirseniz tüketin her şeyin fazlası zararlıdır. Dolayısıyla sağlık sorunu olmayanlar her gün düzenli şekilde ancak az miktarda tüketmelidir.

Write a review

Please login or register to review
44.06₺
Ex Tax: 40.80₺
  • Stock: In Stock
  • Model: DK3580
1 samples sold
2969 views

Available Options